Connect with us

Το εισιτήριο του για τους τελικούς των play offs του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών σφράγισε το βράδυ της Πέμπτης (14/5) ο Νικηφόρος, που μπήκε στην σειρά με την ΕΦΟΑ έχοντας το χάντικαπ των δύο ηττών από την κανονική περίοδο, ωστόσο αφού πρώτα έφτασε στην ισοφάριση, στη συνέχεια ολοκλήρωσε στην έδρα του μια σπουδαία ανατροπή. Το 74-64 ήταν το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα σε Νικηφόρο και ΕΦΟΑ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 3-2 στη σειρά, παίρνοντας την πρόκριση.

Ίδια ακριβώς ήταν και η “μοίρα” του ζευγαριού Παλατιανή – Γέρακας, που ξεκίνησε με τον Γέρακα να έχει το προβάδισμα με 2-0 από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Ωστόσο η Παλατιανή είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντεπιτεθεί, να ισοφαρίσει την σειρά σε 2-2 και την Πέμπτη να ολοκληρώσει την ανατροπή της και με το 69-63 να πετύχει την τρίτη σερί νίκη, παίρνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης για τους τελικούς των play offs.

Η σειρά των τελικών ανάμεσα σε Νικηφόρο και Παλατιανή θα ξεκινήσει από το 1-1, καθώς οι δύο ομάδες κατάφεραν από μια νίκη στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Β’ ΕΣΚΑ Ανδρών.