Connect with us

Β' ΕΣΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Άνοδος για τον Ζ.Α.Ο.Ν στην Α’ Γυναικών!

Μετά τον χθεσινό αγώνα των Play Offs της Β’ κατηγορίας Γυναικών, έγινε γνωστή η τρίτη ομάδα που κατάφερε την άνοδο και την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζεται στην Α΄ κατηγορία.

Ο λόγος για τον Ζ.Α.Ο.Ν!

Ο Ζ.Α.Ο.Ν στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος Β’ Γυναικών είχε καταλάβει στην 3η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Στην A’ φάση των Play Offs ανόδου, επικράτησε του ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ με σκορ 58-52, και έχοντας ήδη δύο νίκες απέναντι του στην κανονική περίοδο, προκρίθηκε στην Β’ φάση των Play Offs.

Δύο νίκες είχε στην κανονική διάρκεια και με τον επόμενο αντίπαλο του, τον ΠΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘ. ΔΑΦΝΗΣ.
Χρειαζόταν μία νίκη για να εξασφαλίσει την πολυπόθητη άνοδο, κάτι το οποίο κατάφερε χθες επικρατώντας του ΠΑΟ Θριάμβος με 49-38!

Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη άνοδος του Ζ.Α.Ο.Ν, καθώς πέρυσι κατάφερε να ανέβει από την Γ’ στην Β’ Γυναικών!

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες, την προπονήτρια, τον βοηθό προπονητή και τους παράγοντες της ομάδας για την back to back άνοδο!